Kolosej
Film distribucije Fivia

Največji dar

El mayor regalo/ The greatest gift
igrani dokumentarni film
Podnapisi
Na sporedu od: 15.11.2018, Kolosej Ljubljana
1h 47min / 107min
Leto: 2018
Država: Španija
Jezik: španščina
Scenarij: Juan Manuel Cotelo, Alexis Martinez
Morilci, ki prosijo odpuščanja, žrtve, ki odpustijo in objamejo svoje sovražnike … Kot bi imeli pred seboj fikcijo, a vendar je realnost. Nikoli še nismo v filmih videli česa takega. Film govori o ljudeh, ki so izvajali zlo nad drugimi in o tistih, ki so to zlo - večkrat nedolžni - trpeli. Na neki točki življenja so spoznali, da jim jeza ne pomaga, le bolj grenke jih dela. Zato so se odločili spremeniti pogled in odpustiti. Do prelomnega trenutka so prišli tudi izvajalci terorja, se pokesali za zločine. Režiser Juan Manuel Cotelo poskuša dokazati, da odpustiti in prositi za odpuščanje ni nemogoče, še več, da se življenje po tem koraku razcveti. Največji dar nam preko resničnih zgodb sprave kaže, da odpuščanje postavi konec vsaki vojni. V Španiji, na Irskem, v Franciji, Mehiki, Kolumbiji, Ruandi… konstruktivna moč odpuščanja ne pozna meja.

NAJVEČJI DAR je peti dolgometražni film režiserja Juana Manuela Cotela in četrti v španski produkciji INFINITO+1, v okviru katere so nastali še Poslednji vrh (2010), Marijina zemlja (2013) in Footprints (2016). To so bili v času svojih premier najbolj obiskani dokumentarni filmi po kinodvoranah v Španiji, poleg tega so jih predvajali še v 33 drugih državah – tudi v Sloveniji – prisotni pa so tudi na Netfixu. Zdaj verjamejo, da bodo s filmom Največji dar, ponovili in povečali mednarodni domet. Dejansko je bilo tudi samo financiranje uspešno na mednarodnem nivoju: izvedba tega dolgometražnega filma je bila mogoča zaradi izredno uspešnega »crowdfundinga«, v katerem je sodelovalo več kot 1.200 oseb in zbrali so 20% sredstev več kot je bila predvidena vsota.

O REŽISERJU

Vendar pa si režiser filma, Juan Manuel Cotelo, prizadeva za nekaj več kot je le ustvariti filmsko uspešnico:

»Tisti, ki je dober, ubije tistega, ki je slab in občinstvo ploska. Gre za klasično formulo, ki je mišljena kot popoln zaključek filma. Ampak … nekaj manjka, se vam ne zdi? Kajti, če bi nasilje ostalo zaprto na platnu … bi bilo sprejemljivo. A kruta realnost nam kaže, da se – vsepovsod – uporablja stari zakon »oko za oko, zob za zob«. In tako imamo: delitve, zamere, sovraštvo, nasilje, zmerljivke, poniževanja … Zaključek: ta konec ni srečen konec, tudi ni konec, je začetek cele nedokončane serije žalostnih poglavij, v katerih igrajo resnični igralci, iz mesa in kosti.

 Nasproti destruktivni panorami kulture delitve in konfrontacije, ki jo podpirajo socialni, kulturni in politični vodje, je moja drža jasna: želim vzpodbujati mir v družbi,kar naredim tako, da omogočim spoznati učinek sprave. To pa zato, ker pri konfliktih 100% deluje, vključno s tistimi, kjer zgleda obnova miru popolnoma nemogoča.«

OBRAZI ODPUŠČANJA

JACK JACKSON, Hatefull Town

»PROSIM ODPUŠČANJA in ODPUŠČAM družini Willson. Skozi več generacij so nam vcepljali vzajemno sovraštvo. Zagotavljali so nam, da bo maščevanje naredilo konec našim razlikam in nam povrnilo mir. Ampak ta scenarij ne deluje.«

WILL WILLSON, Hatefull Town

»PROSIM ODPUŠČANJA in ODPUŠČAM družini Jackson. V Hateful Townu smo probleme vedno reševali s streljanjem. Prišel je čas, da se naučimo sobivati v miru. Nismo dolžni od naših prednikov prevzeti dediščine sovraštva.«

TIM GUENARD, Francija

DRŽAVNI PRVAK V BOKSU, FRANCIJA

»ODPUŠČAM moji materi, ki me je zapustila, ko sem imel 3 leta; in mojemu očetu, ki me je tako pretepel, da sem pristal v bolnišnici in bil hospitaliziran nekaj let. In PROSIM ODPUŠČANJA vse osebe, ki sem jih ranil z mojim sovraštvom in nasiljem. Šele takrat, ko sem izkusil brezpogojno ljubezen, sem se lahko spremenil. In, če sem se spremenil jaz, se lahko spremeni kdorkoli.«

IRENE VILLA, Španija

NOVINARKA in PARAOLIMPIJSKA SMUČARKA

»PROSIM ODPUŠČANJA in ODPUŠČAM osebam, ki so hotele ubiti mojo mamo in mene, ko sem imela 12 let. V tistem atentatu sem izgubila obe nogi, na eni pa roki tri prste. Razumem tiste, ki ne odpustijo, a če ne odpustiš, je nemogoče, da bi bil srečen. Vsak dan pobiram sadove odpuščanja. To je ključ, da gremo lahko naprej.«

PRVI, KI PROSI ODPUŠČANJA JE NAJBOLJ POGUMEN. PRVI, KI ODPUSTI,

JE NAJBOLJ MOČAN. IN PRVI, KI POZABI, JE NAJBOLJ SREČEN.

PAPEŽ FRANČIŠEK

* * * * *

SHANE O´DOHERTY, Severna Irska

BIVŠI VODJA BOMBNIH NAPADOV PRI TERORISTIČNI SKUPINI IRA

»Dolga leta sem mislil, da je nasilje pot, po kateri bomo prišli do rešitve problema moje države, a ni pripomoglo k ničemur, nasprotno, bilo je grozno. Tolikim ljudem sem prizadejal nepopravljive rane … in jih PROSIM ODPUŠČANJA. Nihče ni zaupal, da se nekdo tak, kot sem bil jaz, lahko spremeni; še najmanj cerkev, ki mi je pomagala.«

KOLUMBIJA

»Prav vsako našo žrtev posebej PROSIMO ODPUŠČANJA za vse bolečine, ki smo jim jih prizadejali v letih, ko smo pravico vzeli v svoje roke. Pozno smo spoznali, da je nasilje neuporabno, nepravično in kruto. Pokesali smo se za naše napake, preostanek življenja lahko porabimo le še za to, da širimo mir in spravo. ODPUŠČAMO morilcem naših družin in jim želimo, da se jih dotakne milost iskrenega kesanja. In, da bi mirno sobivali z vsemi Kolumbijci.«

 RUANDA

800.000 ŽRTEV GENOCIDA (1994)

»Jaz, Hutu, pokleknem predte, Tutsi, in TE PROSIM ODPUŠČANJA, ker sem ubil tvojega moža, tvojega sina, tvojega brata … V znak moje skesanosti ti izročam košaro, polno sočnih jedil.« »Jaz, Tutsi, ODPUŠČAM tebi, Hutu, in sprejmem tvoj dar in te vabim, da skupaj zapojeva in zapleševa, ter tako proslaviva to, kar ti si. Še naprej ostani moj brat.«

GABI in FRANCISCO, Mehika

»ODPUŠČAM moji ženi, ki je z drugim moškim odšla od doma za pet let. V vsem tem času smo vedno na mizo pripravili krožnik tudi zanjo, prepričani, da se bo nekega dne vrnila. Ko se je vrnila, smo jo sprejeli, kot bi se nič ne zgodilo.«

»PROSIM ODPUŠČANJA mojega moža in moje otroke, ker sem jih zapustila. Njegova velikodušnost v odpuščanju je pozdravila vse naše rane.«

»ZELO LAHKO JE RAZBITI IN UNIČITI. HEROJI SO TISTI,

KI DELAJO ZA MIR IN GRADIJO.«

NELSON MANDELA

Komentarji

26.10. 2018 ob 11:57

Komaj čakam, da bo na sporedu!

— Marija
16.11. 2018 ob 20:35

Velike zgodbe, ki prinašajo Upanje, so vredne ogleda na velikem platnu. Film ne prikriva, a ni krut ali nasilen. Gledalca, želi soočiri z resnico upanja.

— Špela Komac
18.11. 2018 ob 11:55

Najbolj beden film, ki sem ga kadarkoli pogledala! Prvic v zivljenju sem odsla iz kina med filmom!

— Manca Vrtacnik
20.11. 2018 ob 5:08

Filma še nisem videl. Do 15.11. sem slišal same pohvale, zato upam, da se je gospa Manca zmotila :) . Zase pa upam, da mi ga do jutri uspe pogledati, kar bo pa težko. Ga boste prosim še kdaj predvajali ?

— Gregor Ljubljanski
22.12. 2018 ob 19:46

Filma še nisem pogledal. Opis vsebine kaže na pomembnost odpuščanja. Ker vem, da je moč odpuščanja najpomembnejši ključ za preživetje človeštva, si bomo film ogledali cela družina.
in prosim da se pravokativno objavo “Mance Vrtačnik” umakne, ker se ne spodobi, da nekdo tako patetično blati njeno ime. Poznam gospo Manco in povem, da je ta gospa čudovita oseba. Čudovita!

— Matija

Tvoj komentar

Si film že videl in želiš svoje vtise deliti z drugimi? Napiši svoj komentar! Zanimive ocene filmov bo urednik nagradil z zvezdica.

Preostali znaki: 4000

S komentarji obiskovalci izražajo svoja mnenja, ki niso povezana z uradnimi stališči podjetja. Pridržujemo si pravico do neobjave komentarjev, ki se v vsebinskem smislu ne navezujejo na obravnavani film, ki so žaljivi, opolzki ali brez kakršnega koli pomena. Enako velja tudi za komentarje, ki izražajo in spodbujajo nestrpnost, navajajo h kriminalnim dejanjem ipd. Komentarje izločamo po lastni presoji. Za mnenja ne odgovarjamo.