Pripravnika
Prodajalca Billy (Vince Vaughn) in Nick (Owen Wilson) sta zaradi digitalizacije brez službe, brez kariere. Dokazala bi rada, da nista odveč, in si z leporečenjem priskrbita pripravništvo pri Googlu – ob celi vojski sijajnih študentov. A vstop v to utopijo je zgolj pol bitke: zdaj se morata pomeriti s skupino najbolj elitnih in najbolj tehnično podkovanih genijev v državi, da dokažeta, da v sili še hudič… sam sebe na novo izumi.
Prijatelja sta vse življenje izpopolnjevala umetnost sklepanja poslov, pa so ju odpustili. Sta iz generacije, ki je prisegala na to, da lahko pričakuješ uresničenje ameriškega sna, če garaš in se podrejaš pravilom; pa je njun rok trajanja potekel. Tako se vsaj zdi…
Morala jima je sicer že malo padla, a se ne vdata. Spoznata, da je v tej novi dobi skrivnost uspeha – iskanje. Torej iskalnik Google, kjer sanje postajajo resničnost.
Da si odpreta vrata v ta svet, se Billy in Nick s svojimi prodajalskimi spretnostmi prelevita v pripravnika – oziroma, v jeziku Googla, novglovca. Obkroža ju mularija, od njiju mlajša za par dekad, in mojstra prepričevanja morata premostiti generacijski prepad – ali pa se jima priložnost, da iz novglovcev postaneta googlovca (torej stalno zaposlena pri Googlu), izmuzne iz rok. Skupaj z mladimi sodelavci odkrijeta, da je zmaga že sama življenjska lekcija, ne le to, da se znajdeš na vrhu; pa da sta že od nekdaj premogla googlavost – željo, da ne nehata iskati….
Pripravnika je nekakšen bojni krik vsakega, ki ne dobi priložnosti; za vsakega je, ki so ga kdaj zbili na tla, a mu niso izbili volje; ki so ga prepričevali, da ne more, pa je dokazal, da zmore, in svojim sanjam sledil vsem oviram navkljub. »Komedija v našem filmu izvira iz situacij, v kakršnih se lahko znajde vsak od nas,« pravi Vaughn. »Billyjevo in Nickovo popotovanje je pristno; in na začetku se prebijata skozi prilike, kakršne doletijo mnoge.«
Režiser in producent Shawn Levy se strinja: »Po moje je film neverjetno trenutku primeren. Cela generacija se počuti, da v tem gospodarstvu nima mesta. Kaj naj? Kako iz sebe ustvariš nekoga, ki bo sposoben obrniti list? Hkrati četrtina svežih diplomantov ne dobi službe. Množica z Yalea, Harvarda, Stanforda in najboljših fakultet se preriva za peščico pripravniških mest. In za ta mesta niti ne dobiš plače.«
Pri raziskovanju te žgoče resničnosti je film predvsem upanja polna zgodba, začinjena s humorjem in idealizmom, pri tem pa razgrinja tančico Googlovega inventivnega čarodejstva ter razkriva njegovo dinamično in revolucionarno tehnološko kulturo. »Ne gre la za pisarne,« je navdušen Levy. »Imajo spalne kabine, masažnice, sestanke, med katerimi se udeleženci po mestu vozijo s kolesi. Tako predano nekonvencionalni so, da je kot nekakšno Smaragdno mesto. Ko smo snemali tam, smo bili domala vsi pripravljeni pustiti filmsko industrijo in delati zanje – pa je, mimogrede, tudi filmski posel precej mega.«
Levy in Vaughn sta pod Googlovim vodstvom zadela bistvo edinstvenega podjetniškega duha podjetja. Kot pravi Levy, so googlovci »scenarij obogatili s podatki o Googlovi kulturi in delovnih prostorih, omogočili so nam dostop do svojega kampusa, pomagali pri avtentičnosti scenografije, rekvizitov in tehnoloških izrazov.« Izrazov, kot je googlavost (v izvirniku Googliness), ki označuje poglavitno lastnost, da sploh delaš pri Googlu. Kot razlaga Levy, »pomeni moralno načelnost, inventivno razmišljanje, natančnost in srčnost.«
Zabavni podatki o Googlu
- Družbo sta ustanovila Larry Page in Sergey Brin med študijem za doktorski naziv na univerzi Stanford.
- Sergey Brin se dvakrat pojavi v filmu.
- Naziv – Google – izvira iz pravopisno napačnega zapisa matematičnega pojma gugol (googol), številke 1, ki ji sledi sto ničel, ki so ga izbrali za oznako zmožnosti iskalnikov, da priskrbijo neznanske količine podatkov.
- Maja 2011 je število obiskovalcev iskalnika preseglo milijardo.
- Google je trikrat (2007, 2008 in 2012) vodil na seznamu revije Fortune najboljših podjetij, kjer je najbolje službovati.
- Leta 2006 so pri Googlu izmed okoli milijona kandidatov izbrali samo 5 tisoč novih zaposlenih (novglovcev).
- V njihovo poslovno filozofijo spadajo uslužbencem prijazna načela, kot so »Zaslužiš lahko tudi brez zlobe,« »Lahko si resen brez pražnje obleke« in »Delo naj bo izziv, izzivi naj bodo zabavni.«
- 25 bistrojev v kompleksu nepretrgoma skrbi za brezplačno hrano za uslužbence.
- Če vam zato zraste trebušček, je na voljo telovadnica.
- Masaže so brezplačne.
- V kompleksu imajo dvonadstropni tobogan, zunanje odbojkarsko igrišče na pesku, igrišče za balinanje, kegljišče, bazen, plezalna stena, igralnice, skuterji, živopisna kolesa…; pisarne so opremljene, da kar strmiš.
- V newyorški pisarni vam za simbolično plačilo oblikujejo obrvi.
O igralcih
Vince Vaughn (Billy McMahon/scenarist/producent) je debitiral leta 1993 v filmu Rudy in se ob tem spoprijateljil s soigralcem Jonom Favreaujem, s katerim sta začela družno ustvarjati in tri leta pozneje posnela kultno klasiko Swingers, v nadaljnjih 16 letih pa še Made, The Break-up, Four Christmases in Couples Retreat. Vaughn je nastopil tudi v Spielbergovem The Lost World: Jurassic Park in se nato v Old School dokazal kot sijajen komik, kar je unovčil v filmski inačici kultne serije Starsky & Hutch ter v Dodgeball: A True Underdog Story, Anchorman: The Legend of Ron Burgundy, Be Cool, Mr. and Mrs. Smith, Fred Claus in najbolj donosni komediji leta 2005 Wedding Crashers. Enako sijajen je v dramah in drugih žanrih: A Cool, Dry Place, Return to Paradise, Thumbsucker, West of Hell, Into the Wild, v novi inačici Hitchcockovega Psycho, The Cell, Domestic Disturbance.. . Pred kratkim smo ga videli v The Dilemma, Lay the Favorite , The Watch, A Case of You, prihaja pa v novi komediji The Delivery Man. Je tudi producent in ima svoje podjetje Wild West Picture Show Productions (The Break-up, Four Christmases, Couples Retreat, The Dilemma, dokumentarec Wild West Comedy Show, humoristična nanizanka Sullivan & Son), pripravlja pa že projekt po romanu Ridleya Pearsona The Risk Agent.
Owen Wilson (Nick Campbell) od preboja v komediji Bottle Rocket navdušuje ljubitelje komedij, z režiserjem filma Wesom Andersonom pa je odtlej posnel že več kritiško hvaljenih filmov, med katerimi so Rushmore, The Life Aquatic with Steve Zissou, The Darjeeling Limited, Fantastic Mr. Fox in The Royal Tenenbaums, ki sta jih spisala skupaj in se s scenarijem za slednjega potegovala za oskarja in bafto. Wilson je med drugim igral v The Cable Guy, Meet the Parents, Shanghai Noon, Shanghai Knights, Behind Enemy Lines, Zoolander, Wedding Crashers, Midnight in Paris (nominacija za zlasti globus), Anaconda, Armageddon, The Haunting, Breakfast of Champions, Meet the Fockers, Around the World in 80 Days, Starsky & Hutch, Night at the Museum, You, Me and Dupree, Cars, Marley & Me, Night at the Museum: Battle of the Smithsonian, Little Fockers, Hall Pass… Trenutno pripravlja You are Here ob Zachu Galifianakisu, Freezing People Is Easy ob Paulu Ruddu in Christopherju Walkenu, Squirrel to the Nuts Petra Bogdanovicha, The Coup s Pierceom Brosnanom, The Grand Budapest Hotel Wesa Andersona, Zoolander 2 in risanko Turkeys.
Rose Byrne (Dana Sims) je nase opozorila v seriji Damages, v kateri se je dvakrat potegovala za zlati globus in dvakrat za emmyja. Pred tem je v domači Avstraliji pri trinajstih igrala v Dallas Doll in nato v kritiško hvaljenih Two Hands in The Goddess of 1967 (nagrada za najboljšo igralko v Benetkah). V Hollywoodu je začela v Star Wars: Episode II Attack of the Clones in nato igrala v epu Troy, v Wicker Park, The Tenants, Marie Antoinette, The Dead Girl, Sunshine, 28 Weeks Later, Bridesmaids, Get Him to the Greek, Insidious, X-Men: First Class, The Place Beyond the Pines, I Give It a Year, The Turning, Insidious Chapter 2… Na TV je blestela ob Petru O’Toolu v BBBC-jevi miniseriji Casanova, sijajna pa je tudi na gledaliških odrih.
Max Minghella (Graham), sin oskarjevca Anthonyja Minghelle, je na velikih platnih debitiral ob Richardu Geru in Juliette Binoche v Bee Season in nato igral v Syriana, Art School Confidential, The Ides of March, The Social Network, How to Lose Friends & Alienate People, Brief Interviews with Hideous Men, Agora, 10 years, The Darkest Hour, Hippie Hippie Shake, Not Safe for Work…
Josh Brener (Lyle Spaulding) je najbolj znan iz serije Glory Daze, gostoval pa je tudi v House of Lie in The Big Bang Theory. Trenutno pripravlja napol avtobiografsko humoristično nanizanko Maron. Igrati je začel pri dvanajstih na odrskih deskah in se v gledališču med študijem udinjal tudi kot glavni dramatik in direktor. Trenutno je član losangeleškega gledališča Echo Theatre Company.
O ustvarjalcih
Shawn Levy (režiser/producent) velja za enega najbolj donosnih režiserjev preteklega desetletja – doslej so njegovi filmi po svetu navrgli že prek 1,6 milijarde dolarjev, pri tem pa prek svojega podjetja 21 Laps Entertainment tudi producira – nazadnje komedijo The Watch. Pred tem je Levy režiral Real Steel s Hughom Jackmanom, The Pink Panther in Cheaper By The Dozen; režiral in produciral je Date Night s Stevom Carellom in Tino Fey ter franšizo Night at the Museum.
Jared Stern (scenarist) je kariero začel pri Walt Disney Animation, kjer je sodeloval pri risankah The Princess and the Frog, Bolt in Wreck-It Ralph. Spisal je scenarije za Mr. Popper’s Penguins in The Watch z Benom Stillerjem in Vinceom Vaughnom.
Komentarji
odličen film. Ravno pravšnji za to leto-izjemno zabaven. Priporočam vsem.
film grem gledat ta film, saj je carski filmček .
Je ta film dober??
Če bi bil vedež, ne bi bil revež so včasih rekli ljudje. Če bi vedela, ne bi šla na ogled filma. Tut smešen ni nič. Ena velika polomija je tale film.
Film sem si včeraj ogledal in ni neki presežek.
p.s. Če pričekujete komedijo ki vas bo nasmejala do solz boste razočarani.
no meni je pa ta film bil zelo smesn in zelo me je nasmejal
po napovedniku ne zgleda slab
ZAKON FILM!!!!
prou zakon je ta film pa se Dylan O'Brien je not <333
Reklama za Google ali ne, film nosi upanje v uspeh!
Zanima me ali je film primeren za najstnike stare 13, 15 let.
Hvala.
Naj se raje google drži svojih aplikacij in programov tam je vrhunski, kar se pa tega filma tiče .. raje pojdite nad avtocesto gledati avte kako vozijo, vam rečem bo bolj zanimivo in komično.
Tvoj komentar
Si film že videl in želiš svoje vtise deliti z drugimi? Napiši svoj komentar! Zanimive ocene filmov bo urednik nagradil z .
S komentarji obiskovalci izražajo svoja mnenja, ki niso povezana z uradnimi stališči podjetja. Pridržujemo si pravico do neobjave komentarjev, ki se v vsebinskem smislu ne navezujejo na obravnavani film, ki so žaljivi, opolzki ali brez kakršnega koli pomena. Enako velja tudi za komentarje, ki izražajo in spodbujajo nestrpnost, navajajo h kriminalnim dejanjem ipd. Komentarje izločamo po lastni presoji. Za mnenja ne odgovarjamo.
Zakon igralca mogoče bom šla gledat