Kolosej
Film distribucije Cinemania group

Punca mojega brata

romantična komedija
Podnapisi
Na sporedu od: 13.3.2008, Kolosej Ljubljana
1h 38min / 98min
Leto: 2007
Država: ZDA
Jezik: angleščina
Scenarij: Pierce Gardner in Peter Hedges
Režija: Peter Hedges
Vdovec Dan za vsako težavo v življenju pozna pravi nasvet, a le ko piše svojo časopisno kolumno, saj je njegov vsakdanjik povsem druga zgodba. Poleg z vzgojo treh hčerk se mora ubadati tudi s pokroviteljskim starši in drugimi zvedavimi sorodniki. Usoda pa se z njim dodatno poigra, ko nekega dne spozna simpatično Marie, s katero pa se že videva Danov brat. V iskanju prave sreče mora Dan spoznati, da je ne glede na vse načrte potrebno znati sprejemati vsakdanja presenečenja, ki nam jih tako rado pripravi življenje.

Zgodba

Dan Burns je preprost moški, ki po naključju vstopi v komični svet nepričakovanega. Oče treh otrok še vedno ni prebolel tragične izgube svoje žene. Osamljene trenutke mu krajšajo njegove svojeglave hčerke, veliko časa pa posveti pisanju svoje časopisne kolumne, v kateri daje družinske nasvete. Nikakor ne dopusti, da bi se v njegovem življenju zgodilo kaj novega ali presenetljivega, ko pa nastopi družinski konec tedna na Rhode Islandu, se vse obrne na glavo. Kmalu po prihodu v tamkajšnji knjigarni spozna privlačno Marie. Med njima se vnamejo iskrice, toda znajdeta se v nerodnem položaju, saj se izkaže, da je Marie nova punca Danovega brata Mitcha.

Na zabavi, polni zvedavih sorodnikov, se na vsakem koraku trudita zatreti svoja čustva, kar privede do mnogih zabavnih situacij. Tveganje sicer ni na Danovem dnevnem redu, toda kmalu pride do spoznanja, da bo moral tokrat svoja načela prezreti in storiti, kar mu veleva srce.

Ko si ljubezen in družina prekrižata poti: scenarist Pierce Gardner o zgodbi

Navdih za zgodbo celovečerca Punca mojega brata gre pripisati osebni izkušnji scenarista Piercea Gardnerja, ki mu družinska snidenja, včasih smešna in polna presenečenj, nikakor niso tuja. “Že 18 let z ženo odhajava v Delaware, kjer se snideva z vsemi njenimi brati in sestrami, starši in ostalimi sorodniki. Vsi ti ljudje skupaj v eni hiši – to je zares nekaj posebnega. Vedno sem želel o tem napisati scenarij.” Družinsko napetost je Gardner popestril s prihodom novinke – izredno privlačne ženske, ki nehote povzroči tekmovalnost med bratoma. Čeprav se v družinskem krogu znajde kot novo dekle enega brata, jo, ko ga spozna, izjemno privlači njegov brat, vdovec, ki pa še ni pripravljen začeti znova. Do tega trenutka.

Igralska zasedba

Steve Carell je eden najbolj iskanih komičnih igralcev Hollywooda, ta sloves pa si je priigral leta 1999 z glavno vlogo v izredno uspešnem celovečercu, The 40-Year-Old Virgin, za katerega je skupaj z režiserjem Juddom Apatowom napisal scenarij. Film je bil izbran za nagrado AFI (za enega izmed desetih najboljših celovečercev leta) in Critics’ Choice (za najboljšo komedijo). Združenje ameriških scenaristov je Carella in Apatowa nominiralo v kategoriji najboljši izvirni scenarij.

Trenutno igra v televizijski seriji The Office. Predvaja se že četrta sezona, gledanost pa je vseskozi izjemna. Vloga je Carellu prinesla nominacijo za emmyja za najboljšega igralca v komični seriji. Leta 2006 je bil nagrajen z zlatim globusom za najboljšega igralca v televizijski seriji – mjuzikl ali komedija. Istega leta je zaigral tudi v komediji Little Miss Sunshine, ki se je potegovala za oskarja za najboljši celovečerec, celotna igralska zasedba pa je za svoje prepričljivo delo prejela nagrado SAG. Pred tem se je preizkusil tudi v filmih Anchorman: The Legend of Ron Burgundy, Bruce Almighty in Bewitched.

Končal je tudi že snemanje akcijske komedije Grega Mottole, Get Smart, ki se bo v kinematografih začela predvajati naslednje leto.

Juliette Binoche (Marie) je nase opozorila že leta 1984, ko je zaigrala v celovečercu Jean-Luca Godarda Hail Mary. Naslednje leto je navdušila tako kritike kot občinstvo na filmskem festivalu v Cannesu z vlogo v filmu Andreja Techinea, Rendez-vous. Po vlogi v celovečercu Leosa Caraxa Bad Blood je leta 1986 zaigrala v svojem prvem angleškem filmu, The Unbearable Lightness of Being Phillipa Kaufmana.

Leta 1992 je ob Jeremyju Ironsu zaigrala v drami Louisa Mallea, Damage, ter ob Ralphu Fiennesu v romantični drami Petra Kosminskega, Wuthering Heights. Sledila je glavna vloga v filmu Krzysztofa Kieslowskija, Three Colors: Blue. Leta 1996 je za vlogo v romantični drami Anthonyja Minghelle, The English Patient, prejela oskarja za najboljšo stransko igralko. Glavna vloga v celovečercu The Widow of Saint-Pierre Patricea Laconteja ji je prinesla nominacijo za cezarja v kategoriji najboljša igralka.

Znova je prepričala leta 2000 v izredni uspešnici Lasseja Hallstroma, Chocolat, ter si priigrala številne nominacije za najboljšo igralko. Dve leti kasneje se je prvič preizkusila v komediji, v Jet Lag Daniele Thompson. V zadnjem času je v kinematografih gostovala s filmi In My Country Johna Boormana, Cache Michaela Hanekeja, Bee Season Scotta McGeheea in Davida Siegela, Mary Abela Ferrare, Paris, je t’aime Oliviera Assayasa in Frédérica Auburtina, A Few Days in September Santiaga Amigorene in Breaking and Entering Anthonyja Minghelle. Svoje zadnje igralske vloge je zabeležila v filmih Looking for the Red Balloon Hsiao-hsiena Houa, Paris Cedrica Klapisha, Disengagement Amosa Gitaia in L’heure d’ete Oliviera Assayasa.

Dane Cook (Mitch) je pred kratkim ob Kevinu Costnerju, Williamu Hurtu in Demi Moore zaigral v uspešnici Mr. Brooks Brucea A. Evansa. The New York Times je njegovo delo uvrstil med pet najboljših med poletjem 2007. Lani je sodeloval tudi z režiserjem Markom Helfrichom v romantični komediji Good Luck Chuck. V njegovo filmografijo sodijo še Employee of the Month Grega Coolidgea, Waiting Roba McKittricka, London Hunterja Richardsa, Torque Josepha Kahna, The Touch Petra Paua in Mystery Men Kinke Usher. Poznamo ga tudi kot odličnega komedijanta. Svoje delo je zbral na zgoščenki Retaliation, ki se je takoj uvrstila na četrto mesto lestvice Billboard, kar v zadnjih 25 letih ni uspelo še nobenemu komedijantu, velik podvig pa mu je uspel tudi s prvo zgoščenko Harmful If Swallowed.

S kratkima filmoma 8 Guys in Spiral se je dokazal tudi kot scenarist, režiser in producent.

Dianne Wiest (Nana) najbolj poznamo po z oskarjem nagrajenih stranskih vlogah v filmih Woodyja Allena, Hannah and Her Sisters in Bullets Over Broadway. V isti kategoriji je bila nominirana za vlogo v komediji Rona Howarda, Parenthood. Z Allenom je sodelovala še v filmih Radio Days, September in The Purple Rose of Cairo. Med njenimi številnimi vlogami izstopata tudi vlogi v filmih Edward Scissorhands Tima Burtona in The Birdcage Mikea Nicholsa.

John Mahoney (Poppy) je kritike celovečercev prvič opozoril nase leta 1986, ko je zaigral v mojstrovini Barryja Levinsona, Tin Men. Od tedaj je svojo nadarjenost dokazal tudi v filmu Normana Jewisona, Moonstruck; Petra Yatesa, Suspect; Bena Stillerja, Reality Bites; Roba Reinerja, The American President; bratov Coen, The Hudsucker Proxy in Barton Fink; Freda Schepisija The Russia House; Romana Polanskega Frantic; Costa-Gavrasa Betrayed; Johna Saylesa Eight Men Out; Camerona Crowea Say Anything; Marshalla Brickmana The Manhattan Project; Joea Rotha Streets of Gold; Howarda Deutcha Article 99; Wolfganga Petersona In The Line of Fire; Gregoryja Hoblita Primal Fear; Eda Burnsa She’s the One; in Grega Berlantija The Broken Hearts Club. Gledalci pred malimi zasloni ga verjetno najbolje poznajo po vlogi Martina Cranea v izredni televizijski seriji Fraiser, ki mu je dvakrat prinesla emmyja in zlati globus za najboljšega stranskega igralca v komični seriji.

Filmska ekipa

Peter Hedges (režija/scenarij) je romanopisec, dramatik, scenarist in režiser. Svoj prvi celovečerec, Pieces of April, je ustvaril leta 2003. V njem so zaigrali Katie Holmes, Oliver Platt, Derek Luke in Patricia Clarkson. Slednja je za svojo vlogo prejela nominacijo za oskarja, Hedgesa pa je časnik Variety izbral za enega izmed 10 najbolj perspektivnih režiserjev.

Njegov roman What’s Eating Gilbert Grape je bil knjižna predloga za istoimenski film leta 1993, za katerega je napisal tudi scenarij. Tudi njegov drugi roman, An Ocean in Iowa, ki je izšel leta 1998, je bil velika uspešnica. Kot scenarist se je podpisal pod projekta A Map of the World režiserke Jane Hamilton in About a Boy Nicka Hornbyja.

Leta 1985 je skupaj z Mary-Louise Parker in Joeom Mantellom ustanovil the Edge Theatre. V njem so v treh letih uprizorili kar 12 iger, za katere je napisal scenarij in jih tudi režiral. Med njegovimi drugimi igrami gre omeniti Baby Anger (Playwwrights Horizons), Good as New (Manhattan Class Company) in Imagining Brad (Circle Repertory Theater).

Pierce Gardner (scenarij) je prvi scenarij, za nadnaravni triler Lost Souls Janusza Kaminksega, napisal leta 2000. Pred tem, leta 1993, je produciral komedijo Fatal Instinct režiserija Carla Reinerja, leto kasneje pa še komedijo Getting Even With Dad Howarda Deutcha. Trenutno piše scenarij za romantično komedijo Theory of Everything.

Komentarji

6.3. 2008 ob 0:00 zvezdica

dobra, preprosta, romantična zgodba iz sveta Hollywooda. Vrstni red je klasičen, se pravi opis glavnih akterjev, malce njihovega življenja, dogodek, zaplet, odplet (nekaj majhnih presenečenj) in happy end. Nič posebnega bi lahko rekel, vendar romantičnih komedij, ki jih lahko gledate s punco ali ženo ali ljubico ali... ni nikdar preveč, ker pač imajo dekleta to rada. Zatorej si zadevo poglejte v dvoje ;)

— liones
17.3. 2008 ob 18:15

Ma ja... se da pogledat, ni pa spet za dol past no :)

— TeA :)
18.3. 2008 ob 0:00

Oi folk! sam tok da vm powem, jst filma še nism gledu, ampak kukr berem tele komentarje, se mi zdi, da ga bom šou u soboto gledat! zihr je fuuuuuuuuul hud!!!! pa smešn za umret!!!

P.S. pazite kaj sanjate, kajti Big brother Vas gleda!

— Marky care
24.3. 2008 ob 17:33

beda beda beda.

— pineapple
27.3. 2008 ob 0:00 zvezdica

zabavno in simpatično!

— mayti
27.3. 2008 ob 17:36 zvezdica

Površno narejen izdelek. No, mogoče že sodi v kategorijo "tako slab, da je že dober". LP

— wiseguy
28.3. 2008 ob 0:00 zvezdica

Zelo luškan, prisrčen, hecen film, kjer je družina še prikazana kot lepa, taka, ki je povezana med sabo, se zna skupaj na izviren način zabavati. Film ni zatežen, je film za oddih. Priporočam!

— gugi
20.4. 2008 ob 2:00

men osebno film ni biu ušeč kr je biu pač slab

— jože
2.5. 2008 ob 2:00 zvezdica

mah ni smešen film...mogoče ima kakšne humorne vložke ampak niso omembe vredni...ne priporočam ogleda...raje si oglejte kaj drugega ;)

— noname
29.3. 2009 ob 0:00

SE NISEM GLEDALA /....////....////

— SYARA

Tvoj komentar

Si film že videl in želiš svoje vtise deliti z drugimi? Napiši svoj komentar! Zanimive ocene filmov bo urednik nagradil z zvezdica.

Preostali znaki: 4000

S komentarji obiskovalci izražajo svoja mnenja, ki niso povezana z uradnimi stališči podjetja. Pridržujemo si pravico do neobjave komentarjev, ki se v vsebinskem smislu ne navezujejo na obravnavani film, ki so žaljivi, opolzki ali brez kakršnega koli pomena. Enako velja tudi za komentarje, ki izražajo in spodbujajo nestrpnost, navajajo h kriminalnim dejanjem ipd. Komentarje izločamo po lastni presoji. Za mnenja ne odgovarjamo.