Rock za vse čase
Na velika platna v režiji Adama Shankmana (Hairspray) prihaja filmska priredbo uspešnega broadwayskega muzikala Rock za vse čase, zgodba o dekletu iz manjšega kraja Sherrie in mestnemu fantu Drewu, ki se srečata na Sunset Stripu, kjer se nadejata hollywoodske slave. Rock'n'roll ljubezenska zgodba se odvija skozi srce poživljajoče melodije izvajalcev, kot so Def Leppard, Joan Jett, Journey, Foreigner, Bon Jovi, Night Ranger, REO Speedwagon, Pat Benatar, Twisted Sister, Poison, Whitesnake in podobni.
Igrajo Julianne Hough (Burlesque), igralec in pevec Diego Boneta v svojem filmskem krstu, Russell Brand (Arthur, Get Him to the Greek), oskarjevi nominiranec Paul Giamatti (Cinderella Man), oskarjevka Catherine Zeta-Jones (Chicago), Malin Akerman (The Proposal) in kraljica rythm and bluesa Mary J. Blige, poleg njih pa še oskarjeva nominiranca Alec Baldwin (The Cooler) in Tom Cruise (Top Gun, Born on the Fourth of July).
O snemanju filma
I Wanna ROCK!
Sloviti hollywoodski Sunset Strip, 1987. V The Bourbon Room nažigajo rockerji, glave divjajo v ritmu glasbe, zidovi se tresejo. Srca se vnemajo in iz električnih kitar se usipajo iskre ter nekatere največje uspešnice osemdesetih… Rock za vse čase!
Broadwayska uspešnica Chrisa D'Arienza, ki se ponaša s petimi nominacijami za tonyja in še vedno zabava občinstvo po vsem svetu, se z odrov seli na velika platna pod režijsko taktirko Adama Shankmana, ki je v Los Angelesu odraščal in se je tako na prizorišču snemanja počutil kot doma: »Moj oče je bil glasbeni menedžer; pisarno je imel na Sunset Stripu. Poznal sem veliko izvajalcev. V osemdesetih sem koreografiral glasbene video spote in ta svet sem dodobra poznal in ga vzljubil. Priložnosti, da se vrnem v tisti čas, res nisem mogel zavrniti.«
V osrčju sanj o hollywoodski slavi je ljubezenska zgodba, in kot razlaga režiserjeva sestra in producentska partnerica Jennifer Gibgot, »mlada zaljubljenca v našem filmu v mesto prideta – kot v Los Angeles pridejo mnogi – da bi postala znana, misleč, da je to nekaj enostavnega. A izkaže se, da je težko ostati na tej poti, zaupati vase in v tisto, zaradi česar sta sploh prišla sem.«
Zgodbo o uresničevanju sanj prežemajo neverjetne pesmi in razpoloženje Sunset Stripa, simbola tistega časa in kraja, kjer so se sanje utegnile uresničiti – in se tudi so. To je bil kraj, kjer je skupina iz nekje bogu za hrbtom zaigrala v lokalu Whiskey ali The Roxy – in naslednji dan podpisala pogodbo za ploščo.
Seveda film prikazuje tudi drugo plat medalje: kako je bilo v osemdesetih doseči slavo, v kakršni so se kopale »glam« skupine tistega časa. Producent Garrett Grant poudarja, da je bilo »nadvse pomembno, da to obdobje prikažemo kar se da pristno in v pravem tonu, in se tako dostojno poklonimo rock zvezdnikom – pravzaprav rock bogovom – tiste generacije.«
Za Shankmana se je popotovanje začelo ob ogledu muzikala na odru: »Gledalci so se zabavali, kot še nisem doživel nikoli,« se spominja. »Vsi so poznali besedila vseh pesmi in so skakali s sedežev, prepevali z igralci in se nasploh imeli bajno. To navdušenje, ta neopisljiva čustvenost sta me prepričala, da posnamem film.«
I Love Rock'n'Roll!
Scenarist Justin Theroux, ki je nadvse užival v pisanju scenarija za ta glasbeni džuboks, pravi, da je bila to »povsem drugačna izkušnja. Na nek čuden način scenarij pišeš v obratni smeri – s stališča pesmi. Pesem je v vsakem od prizorov vedno čustveno središče likov in naravnost zabavno jih je peljati do tega vnaprej določenega cilja. Pesem namesto scenarija poskrbi za čustveno razsežnost, vendar pa moraš okoli nje in do nje zgraditi vse mostove in dohode.«
Tudi Allan Loeb je užival v premetavanju glasbenih trenutkov po scenariju: »Včasih mešamo dve pesmi in se premeščamo iz ene zgodbe v drugo in nazaj, kar omogoči, da pesem podčrtava več kot le eno skupino likov,« razlaga. »Morali smo premešati zgodbo in verze, zraven pa vključiti koreografijo, da na koncu vse eksplodira v mešanico refrenov obeh pesmi. Tako so zadevo zasnovali na odru in tako smo se tega lotili v scenariju, kar je bilo sila zabavno pisati.«
Shankman zaključi: »Pri muzikalu, kakršen je ta, je pogosto najbolj težko to, da je del pesmi nastop, drugi pa del dialoga ali notranjega monologa. Po moje so scenaristi delo odlično opravili in odrsko predstavo premestili v pravo kinematografsko dogodivščino. Pred nami je zabavna in prisrčna zgodba z neverjetnimi izvedbami pesmi, ki smo jih imeli tako radi in se jih še vedno spominjamo. Rad bi videl, da občinstvo v kinu poskače s svojih sedežev, kot se to dogaja v gledališču; in mislim, da bodo ta zgodba, ti liki in ta glasba, ki jo izvaja naša nepričakovana in neverjetno nadarjena igralska zasedba, poskrbela za to. Prepričan sem, da se bodo gledalci pošteno zabavali – kot se niso že nekaj desetletij.«
O igralcih
Julianne Hough (Sherrie Christian) je vsestransko nadarjena pevka, igralka in plesalka, ki so jo, preden se je podala v glasbene in filmske vode, milijoni že poznali kot dvakratno profesionalno plesno prvakinjo iz oddaje Dancing With the Stars. Čeprav že od najstniških leto osvaja vsemogoče plesne lovorike, si je za resnični cilj zadala kariero pevke countryja. S svojim prvencem se je uvrstila na prvo mesto country lestvic albumov in v prvem tednu pristala na tretjem mestu slovite lestvice revije Billboard, kar je po letu 2006 najvišja uvrstitev kakšnega izvajalca countryja. Drugi album, Holiday Collection, je postal praznična klasika, naslednji naj bi izšel letos. Potem ko je plesala v TV kvizu Show Me The Money in na turneji oddaje Dancing With the Stars, so jo gledalci čez noč vzeli za svojo, ko se je pojavila še v oddaji sami (za svoje koreografije v oddaji se je leta 2008 potegovala celo za emmyja); nato je brez težav zaplavala v pevske vode in potem še v filmske: ob Cher in Christini Aguileri je igrala v muzikalu Burlesque in v novi inačici klasičnega muzikala Footloose. Pravkar je zaključila snemanje novega filma scenaristke Diablo Cody in se pripravlja na filmsko priredbo Safe Haven po romanu Nicholasa Sparksa. Poleg tega je posnela telovadna DVDja Cardio Ballroom in Just Dance! , zelo je iskana kot igralka v oglasih in predstavnica blagovnih znamk ter se udejstvuje pri dobrodelnih projektih.
Diego Boneta (Drew Boley), mednarodni pop zvezdnik, ki se bliskovito uveljavlja kot silno iskan igralec in glasbenik, tokrat prvič stoji pred filmskimi kamerami. Pred kratkim je posnel TV film Mean Girls 2, igral je v nadaljevanki Pretty Little Liars, gostoval v serijah Zeke and Luther in 90210 in trenutno snema nanizanko Underemployed.Kariero je začel v rodnem Mexico Cityju v mladinski tekmovalni oddaji Codigo Fama, kjer si je pripel peto mesto in nato dobil glavno vlogo v seriji Alegrijes y Rebujos, v kateri je imel »svojo« glasbeno skupino. Ta se je potegovala za latinskega grammyja za najboljšo najstniško skupino, Diego pa se je za nagrado potegoval z albumom za film Mision SOS. Nato se je pridružil eni najbolj priljubljenih in neskončnih telenovel Rebelde in posnel album prvenec Diego Mas, se potegoval za latinsko nagrado MTV za novinca ter se z Rebelde podal na svetovno turnejo (navdušili so tudi v Sloveniji). Leta 2008 je produciral svoj drugi album Indigo, za katerega je spisal večino pesmi, trenutno pa že dela na tretjem.
Paul Giamatti (Paul Gill) se lahko pohvali z raznoliko paleto izpiljenih, nagrajevanih in kritiško hvaljenih vlog. Velja za enega najbolj mnogostranskih igralcev svoje generacije. Leta 2008 je za vlogo predsednika Johna Adamsa v istoimenski miniseriji prejel emmyja, pred tem pa se je potegoval za oskarja in zlati globus v Howardovem Cinderella Man. Nazadnje je igral v Win-Win oskarejevega nominiranca Toma McCarthyja, v Ironclad, Barney’s Version, politični TV drami Too Big To Fail, komediji The Hangover 2, Ides of March v režiji Georgea Clooneyja in v Cronenbergovem Cosmopolis; prihodnje leto pride na platna v Skarsgårdovem Romeo and Juliet, ob Robin Wright v The Congress ter ob Paulu Ruddu v Lucky Dog. Za vlogo v kritiško hvaljeni komični drami Sideways je bil v igri za več priznanj, tudi za zlati globus, še pred tem pa za vlogo v Pulcinijevem American Splendor. Nase je opozoril v komediji Private Parts in nato med drugim igral v The Last Station, Duplicity, The Nanny Diaries, Lady in the Water, The Illusionist, Man on the Moon, The Cradle Will Rock, The Negotiator, Saving Private Ryan, The Truman Show, Donnie Brasco, Planet of the Apes, Duets, Big Momma's House… Je tudi dovršen gledališki igralec, na TV je igral še v filmih The Pentagon Papers, Winchell in If These Walls Could Talk 2.
Russell Brand (Lonny) je v ZDA zaslovel s komedijo Forgetting Sarah Marshall in istega leta igral v Bedtime Stories z Adamom Sandlerjem. Videli smo ga v filmih Get Him To The Greek, The Tempest in Arthur, ki ga je tudi produciral, v igrano-risanem celovečercu HOP, glas pa je posodil likoma v risankah E.B. in Despicable Me – njegov glas bomo slišali tudi v nadaljevanju slednjega, z Julianne Hough pa je pravkar posnel še neimenovani film scenaristke Diablo Cody. Je tudi priznan pisatelj – My Booky Wook: A Memoir of Sex, Drugs and Stand-Up je pet tednov prebil na seznamu uspešnic New York Timesa, in Booky Wook 2: This Time It’s Personal. Dvakrat je vodil prireditev MTV Video Music Awards, sicer pa je začel kot komik po angleških klubih in v rodni VB zaslovel v oddaji Big Brother’s Big Mouth. Svoje »stand-up« turneje je ovekovečil na treh DVDjih.
Mary J. Blige (Justice) je od prvenca iz leta 1992 What's The 411 prodala prek 50 milijonov albumov, ponaša se z 8 zlatimi albumi, 9 grammyji (nominirana je bila kar 29-krat) in 4 ameriškimi glasbenimi nagradami. Njen zadnji album nosi naslov My Life Too… The Journey Continues, prispevala pa je tudi skladbi za filma Precious in The Help. Soustanovila je sklad Foundation for the Advancement of Women Now, ki pomaga ženskam v vseh poklicih doseči njihov potencial, in ima lastno linijo sončnih očal ter dve lastni znamki parfuma, My Life in My Life Blossom, katerih del zaslužka gre v omenjeni sklad. V igralske vode se šele podaja – po nekaj gostujočih obrobnih vlogicah na TV bo v prihajajočem biografskem filmu Nina igrala legendarno Nino Simone.
Catherine Zeta-Jones (Patricia Whitmore) je filmska in gledališka igralka; za stransko vlogo v filmski inačici broadwayskega muzikala Chicago je dobila oskarja. sama pa je na Broadwayu pred kratkim debitirala ob legendarni Angeli Lansbury v Sondheimovem A Little Night Music, ki ji je prinesel tonyja za glavno vlogo v muzikalu. Njeni zadnji filmi so The Rebound, No Reservations in Death Defying Acts, sicer pa smo jo videli v The Legend of Zorro, The Mask of Zorro, Ocean's 12, The Terminal, Intolerable Cruelty, Traffic (nominacija za zlati globus), Entrapment, America’s Sweethearts… Kariero je začela na domačih gledaliških odrih v Londonu in po Evropi zaslovela v TV seriji The Darling Buds of May.
Alec Baldwin (Dennis Dupree) še vedno veliko nastopa v gledališču (nazadnje v Equus v režiji Tonyja Waltona), na seznamu njegovih filmov pa so naslovi, kot so Beetlejuice, Working Girl, Miami Blues, The Hunt for Red October, Glengarry Glen Ross, Malice, The Juror, The Cooler (nominacija za oskarja za stransko vlogo), The Aviator, The Departed, It’s Complicated (nominacija za bafto)… Že šest sezon ob Tini Fey igra v trikrat z emmyjem nagrajeni humoristični nanizanki 30 Rock, ki mu je prinesla šest nagrad Ceha filmskih igralcev, tri zlate globuse, nagrado TV kritikov in dva emmyja. Za dodatna dva emmyja se je potegoval v gostujoči vlogi v seriji Will and Grace, za emmyja in zlati globus v TV filmu Path to War in za emmyja, zlati globus in nagrado Ceha filmskih igralcev za vlogo v TV filmu A Streetcar Named Desire. Njegovo produkcijsko podjetje El Dorado Pictures je produciralo več projektov, med njimi miniserijo Nuremberg: Infamy On Trial, The Confession (ki se je potegovala za zlati globus, Baldwin pa z vlogo sodnika za emmyja in nagrado Ceha filmskih igralcev) in film Davida Mameta State and Main. Alec Baldwin aktivno podpira nemalo civilnih pobud in umetnost in je tudi avtor knjige A Promise To Ourselves.
Tom Cruise (Stacee Jaxx) je nadvse uspešen igralec, producent in človekoljub, čigar kariera se razteza že čez dve desetletji. Trikratni nominiranec za oskarja in trikratni dobitnik zlatega globusa je v 28 letih, odkar je postal igralec, nanizal raznovrstne vloge in filme; posnel je 37 filmov in sodeloval z zavidljivo četico priznanih režiserjev: Francis Ford Coppola, Paul Brickman, Ridley Scott, Tony Scott, Martin Scorsese, Barry Levinson, Oliver Stone, Ron Howard, Rob Reiner, Sydney Pollack, Neil Jordan, Brian de Palma, Cameron Crowe, Stanley Kubrick, John Woo, Steven Spielberg, Michael Mann, J.J. Abrams, Robert Redford… Od začetkov v Endless Love in Taps smo ga videli v filmih Knight and Day, Mission: Impossibe – Ghost Protocol, ki ga je produciral skupaj z J.J. Abramsom, Valkyrie, Tropic Thunder (sedma nominacija za zlati globus), Born on the Fourth of July, Jerry Maguire, Magnolia (za slednje tri nominacije za oskarje, za vse tri je prejel zlate globuse), Risky Business, A Few Good Men, Interview With the Vampire, Collateral, Minority Report, The Firm, Rain Man, The Last Samurai, Tropic Thunder… Slednja dva je, poleg mnogih drugih, tudi produciral. Trenutno snema triler po romanu Leeja Childa One Shot, Oblivion in All You Need is Kill.
O ustvarjalcih
Adam Shankman (režiser/izvršni producent) se ponaša z uspehom kot režiser, producent in koreograf. Bil je koproducent in glavni koreograf podelitve oskarjev leta 2010, ki si je prislužila rekordnih 12 nominacij za emmyja, tudi za produkcijo in koreografijo. S sestro Jennifer Gibgot za njuno podjetje Offspring Entertainment pripravlja ali v kinematografe že prihaja z več projekti, med njimi Tink z Elizabeth Banks, This is Where I Leave You, The Nutcracker in Step Up Revolution. Podjetje je že produciralo filme Step Up,Step Up 2: The Streets in Step Up 3D in Going the Distance. Produciral je uspešnico 17 Again in režiral Bedtime Stories; pred tem je posnel novo verzijo muzikala Hairspray. Kariero je začel leta 2001 z The Wedding Planner, naslednje leto režiral romantično A Walk to Remember in nato komedijo Bringing Down the House, akcijsko komedijo The Pacifier ter družinsko komedijo Cheaper by the Dozen 2. Preden je postal režiser in producent, je bil cenjen kot koreograf za ples in fizično komedijo; svoj pečat je pustil na mnogih komedijah, dramah, trilerjih in risanih filmih: The Addams Family, Casper, Inspector Gadget, Anastasia, George of the Jungle, Boogie Nights, Miami Rhapsody in The Flintstones, za katerega je bil igri za nagrado Boba Fosseja. To nagrado je dobil že za delo s Simonom Westom. Je tudi sodnik v oddaji So You Think You Can Dance. Pri 24-ih je začel sodelovati z režiserjem video spotov Julianom Templom in med drugim koreografiral I’m Your Baby Tonight Whitney Houston ter nadaljeval s spoti za B-52s, Barryja Whita, Aarona Nevilla, Chic in Stevieja Wonderja. Še prej je delo pri video spotih okusil kot plesalec v spotih Paule Abdul in Janet Jackson.
Chris D'Arienzo (scenarist/izvršni producent) se je z broadwaysko uspešnico Rock za vse čase potegoval za pet tonyjev, tudi za najboljši muzikal. Sprva se je nadejal kariere komika v skečih in igralca, a ga je srečanje s scenaristom Edom Solomonom (Men In Black, Bill & Ted's Excellent Adventure), ki ga je vzel pod okrilje in mu našel zastopnika, navdušilo za pisanje scenarijev. Je tudi glasbenik; z različnimi skupinami je koncertriral po ZDA in ob tem razvijal zgodbo in like za Rock za vse čase. Spisal in režiral je še film Barry Munday.
Justin Theroux (scenarist) je nase opozoril v Lynchevem trilerju Mulholland Drive in nato igral v njegovem Inland Empire. Nazadnje smo ga videli v komediji Wanderlust, sicer pa je igral še v Broken English, Miami Vice, Zoolander, American Psycho, Charlie’s Angels: Full Throttle, I Shot Andy Warhol, The Broken Hearts Club: A Romantic Comedy…Na malih zaslonih je igral v seriji John Adams ter gostoval v Parks and Recreation, Six Feet Under, Alias, Sex and the City, Spin City in Ally McBeal. Začel je v gledališču, je pa tudi nadarjen scenarist: spisal je scenarij za Iron Man 2, pred tem pa z Benom Stillerjem Tropic Thunder, ki ga je tudi izvršno produciral. Kot režiser se je prvič preizkusil z romantično komedijo Dedication.
Allan Loeb (scenarist) sodeluje z nekaterimi največjimi zvezdniki in režiserji in ima lastno produkcijsko hišo DarkFire Entertainment. Njegovi zadnji projekti so Just Go with It, The Switch, The Dilemma in Wall Street: Money Never Sleeps; spisal je tudi 21 in Things We Lost in the Fire, ki ga je tudi izvršno produciral. Trenutno produciral triler Last Moment of Clarity, piše scenarij za Visibility in komedijo o borilnih veščinah Here Comes the Boom ter akcijsko komedijo So Undercover, ki jo producira. Za TV je produciral serijo New Amsterdam ter film Monster of the House, izvršno pa produciral serijo The Beast in film The More Things Change…
Za kamero so sodelovali še direktor fotografije Bojan Bazelli (Hairspray), scenograf Jon Hutman (It’s Complicated), montažerka Emma E. Hickox (A Walk To Remember), za oskarja nominirana kostumografka Rita Ryack (How the Grinch Stole Christmas, Hairspray), za grammyja nominirani glasbeni redaktor Matt Sullivan (Dreamgirls, Nine) in z emmyjem nagrajena koreografinja Mia Michaels (So You Think You Can Dance). Izvirno glasbo sta prispevala Adam Anders in Peer Astrom (Glee).
Komentarji
Komaj čakam na toti film :) <3<3<3<3
Hudo!
Konec film bo! OLE OLE
fulll konc film <33
To je naj boljši film na svetu . Stacee Jaxx,Sherrie,Drew... Vreden ogleda
naj boljši na svetu, res
i love rock of ages
Ko sem ga gledala sem se zaljubila. Pa ne v Toma Crusia ampak v ROCK, baby !
oskar
Tvoj komentar
Si film že videl in želiš svoje vtise deliti z drugimi? Napiši svoj komentar! Zanimive ocene filmov bo urednik nagradil z .
S komentarji obiskovalci izražajo svoja mnenja, ki niso povezana z uradnimi stališči podjetja. Pridržujemo si pravico do neobjave komentarjev, ki se v vsebinskem smislu ne navezujejo na obravnavani film, ki so žaljivi, opolzki ali brez kakršnega koli pomena. Enako velja tudi za komentarje, ki izražajo in spodbujajo nestrpnost, navajajo h kriminalnim dejanjem ipd. Komentarje izločamo po lastni presoji. Za mnenja ne odgovarjamo.
hudo